• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

Pogoda

Login Form

maleZe zmiennym szczęściem wystartowały nasze drużyny w zawodach w Pankowie. Przeprowadzane co roku zawody sportowo-pożarnicze sprawdzają poziom wyszkolenia i umiejętności gminnych jednostek OSP. Przy okazji jest to sprawdzian własnych możliwości, poznanie swoich słabych stron, co pozwala w przyszłości przygotować się lepiej do prawdziwych działań ratowniczych. Zawody strażackie to emocjonująca rywalizacja dla zawodników i świetne widowisko dla widzów – podkreślali organizatorzy sobotniego wydarzenia, które odbyło się na boisku w Pankowie. W zawodach udział wzięło dziewięć drużyn dorosłych oraz sześć Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych: MDP Gogołów, MDP Grodziszcze (dwie drużyny), MDP Burkatów, MDP Gogołów (I miejsce, kat. starsza), MDP Lutomia (II miejsce, kat. starsza). Drużyny dorosłe zajęły następujące miejsca:

 

1. OSP Witoszów
2. OSP Burkatów
3. OSP Bystrzyca Górna
4. OSP Gogołów
5. OSP Mokrzeszów
6. OSP Panków
7. OSP Grodziszcze
8. OSP Lutomia
9. OSP Burkatów (drużyna nr 2)
Za rok zawody odbędą się w Burkatowie już teraz zapraszamy do oglądania zmagań naszych drużyn.

male chorW uroczystość Trzech Króli w naszej parafii po Mszy św. o godz. 11:00 mogliśmy oglądać i wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru TACTUS SONUS pod dyrekcją Pani Marty Monety. Był on w głównej mierze wyrazem wdzięczności za pomoc rodzinie strażaka z naszej jednostki czyli OSP Burkatów, poszkodowanej w wyniku pożaru. Rafał Bawoł jest również pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy gdzie pełni służbę. 31.10.2022 w jego domu wybuchł pożar. Mimo szybkiej akcji straty popożarowe są ogromne, cały dom wymaga remontu. Piękny gest ze strony chóru TACTUS SONUS, który swoim występem podziękował tym, którzy już pomogli, a pani Marta Moneta prowadząca chór zachęca do dalszej pomocy, my również przyłączamy się do prośby pani Marty. jeżeli ktoś może wesprzeć to można to uczynić za pomocą portalu zrzutka.pl pod tym linkiem: pomoc rodzinie Rafała Piękne kolędy w profesjonalnym wykonaniu rozbrzmiewały w naszym kościele, za co chór zebrał gromkie brawa, kościół wypełniony po brzegi świadczy o tym, że takich koncertów nam brakuje oby tylko nie w ramach podziękowań a w ramach radosnego świętowania. Opowieść pani Marty o problemie z dotarciem do domu podczas silnych opadów śniegu w świątecznym okresie na pewno rozrzewniła niejedną osobę. Pamiętajmy, że warto pomagać i warto mieć dobrych sąsiadów. Dziękujemy za wspaniały koncert.

rafaStrażak pełniący służbę w JRG Świdnica będący również członkiem jednostki OSP Burkatów stał się ofiarą tego, z czym walczy na co dzień. 31.10.2022 w domu strażaka wybuchł pożar, wskutek czego stracił dorobek swojego życia. W obecnym stanie budynek nie nadaje się do zamieszkania. Potrzebne są środki , aby pomóc naszemu koledze odbudować dom, by mógł zamieszkać w nim razem ze swoją żoną i dwójką małych dzieci. Pomóc możemy wpłacając dobrowolną kwotę na portal Zrzutka.pl tutaj adres: https://zrzutka.pl/profile/rafal-bawol-902376

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

1412W minioną sobotę na terenie Lasu Modliszowskiego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Las 2022” w których uczestniczyła jednostka OSP Burkatów. Celem głównym było sprawdzenie stopnia przygotowania sił i środków z terenu powiatu świdnickiego do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i dużych rozmiarach powstałych w wyniku pożarów lasów. Doskonalenie sprawności Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych do prowadzenia działań podczas gaszenia pożaru obszarów leśnych. Sprawdzenie skuteczności alarmowania, wyposażenia i działania wytypowanych jednostek Kompanii Gaśniczej „Świdnica” WOO. Sprawdzenie przygotowania terenów leśnych do prowadzenia działań gaśniczych i ustalenie zasad współpracy z kierownictwem Nadleśnictwa Świdnica oraz współdziałania z patrolem leśnym i samolotami gaśniczymi. Sprawdzenie sprawności sieci hydrantowej i innych źródeł zaopatrzenia wodnego, sprawdzenie dróg dojazdowych do poszczególnych oddziałów leśnych i możliwości manewrowania sprzętem ratowniczo - gaśniczym. Sprawdzenie założeń Planu Ratowniczego Powiatu Świdnickiego. Ponadto ćwiczenia mają na celu sprawdzenie stopnia przygotowania kadry dowódczej do prawidłowego kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi na poziomach interwencyjnym i taktycznym oraz współpraca z innymi służbami i instytucjami. W manewrach oprócz jednostek Ochotniczej jak i Państwowej Straży Pożarnej uczestniczyły również inne służby w tym Straż Leśna wraz z Leśniczymi, Pogotowie Ratunkowe, Policja, Służba Więzienna, które również sprawdzały swoje umiejętności współpracując ze sobą w różnych założeniach zawartych w planie manewrów.

9177

25 września 2021r. jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Świdnica walczyły w Zawodach Sportowo- Pożarniczych. Długa przerwa spowodowana pandemią koronawirusa zmotywowała jednostki do solidnego przygotowania do rywalizacji. Zawody to nie tylko zweryfikowanie swoich sił w sporcie pożarniczym, ale przede wszystkim możliwość spotkania się z kolegami z innych jednostek, porozmawianie o problemach wymiana doświadczeń, na co dzień druhowie spotykają się przy różnych akcjach ratowniczo-gaśniczych, gdzie nie ma miejsca na swobodne pogaduszki. Gospodarzem tegorocznych zawodów była jednostka z Grodziszcza, ładna pogoda, dobrze przygotowane boisko, bufet dobrze zaopatrzony, to wszystko sprawiło, że wyczuwalna była atmosfera wręcz piknikowa, tylko na twarzach zawodniczek i zawodników biorących udział w poszczególnych konkurencjach rysowały się emocje, zaciętość i wola walki o najlepsze lokaty. Szczególnie musimy się cieszyć z najmłodszych i dzieci, które z chęcią odwiedzały remizy, po to żeby pod okiem doświadczonych starszych strażaków przygotować się do rywalizacji To narybek, który kiedyś zasili szeregi jednostek operacyjno-technicznych w strażnicach i będą brali udział w działaniach ratowniczych. Trzeba podkreślić, że w Gminie Świdnica od wielu lat strażacy dysponują nowoczesnym sprzętem, który swoimi parametrami nie odbiega od sprzętu, którym dysponują jednostki Państwowej Straży Pożarnej w powiecie czy w kraju. W zawodach wzięło udział 15 drużyn, na rywalizację składały się dwie konkurencje- sztafeta pożarnicza oraz ćwiczenie bojowe. Nasza jednostka OSP Burkatów w zawodach wystawiła trzy drużyny, osiągnęła założone cele, seniorzy zajęli II miejsce, dzieci poniżej 12 roku życia w drużynach mieszanych zajęły I miejsce oraz chłopcy w kategorii wiekowej 15-18 lat również I miejsce, zarządowi oraz druhom zaangażowanym w przygotowaniu drużyn należą się słowa uznania. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Klasyfikacja generalna.

W grupie MDP "drużyna mieszana" - wiek poniżej 12 lat
1. miejsce MDP - OSP Burkatów
2. miejsce MDP - OSP Gogołów
3. miejsce MDP - OSP Grodziszcze
4. miejsce MDP - OSP Grodziszcze

W grupie MDP chłopcy - wiek 12-15 lat
1. miejsce MDP - OSP Lutomia

W grupie MDP chłopcy - wiek 16-18 lat
1. miejsce MDP - OSP Burkatów

W grupie "C" - kobiety
1. miejsce - OSP Grodziszcze

W grupie "A" - mężczyźni
1. miejsce - OSP Witoszów Dolny
2. miejsce - OSP Burkatów
3. miejsce - OSP Gogołów
4. miejsce - Bystrzyca Górna
5. miejsce - OSP Panków
6. miejsce - OSP Mokrzeszów
7. miejsce - OSP Grodziszcze
8. miejsce - OSP Lutomia

lodowisko male

Zawitała do nas prawdziwa zima, więc strażacy z OSP Burkatów nie próżnują odśnieżyli boisko koło sklepu i zalali wodą, resztę roboty zrobił mróz. Powstało super lodowisko, które jest bezpieczną alternatywą dla ślizgawek na rzekach czy stawach i co ważne darmowe. Naczelnik Rafał Ożóg zapewnia że lodowisko będzie zalewane jak tylko zajdzie potrzeba uzupełnienia lodu. W imieniu strażaków zapraszamy na ślizgi.

male procesja

Tak jak w roku poprzednim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) odbyło się w Burkatowie z tą różnicą, że koniec procesji był w Bystrzycy Górnej koło szkoły podstawowej. Ołtarz Mszalny przygotowała Rada Sołecka Burkatowa, pierwszy ołtarz procesyjny Rada Sołecka Bystrzycy Górnej, drugi strażacy z Burkatowa, trzeci Rodzina Migasów i Bekasów, czwarty Rada Sołecka Lubachowa. Pogoda choć w ostatnim okresie dość kapryśna, jak na zamówienie poprawiła się i można było bez przeszkód uczestniczyć w procesji.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.
W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome.
W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

1751

25 maja 2019r po wielu latach .na pięknym boisku w Bystrzycy Górnej odbyły się Zawody Sportowo-Pożarnicze Gminy Świdnica Organizatorem był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Oddział Miejsko-Gminny w Świdnicy oraz miejscowa OSP Bystrzyca Górna. Piękna pogoda nie przeszkadzała w rywalizacji między drużynami, które zmierzyły się w pierwszej kolejności w biegu sztafetowym następnie w ćwiczeniu bojowym. Nasza straż wystawiła dwie drużyny seniorów- zajęli II miejsce oraz kobiety, które zajęły I miejsce. Poniżej wyniki innych zespołów i fotorelacja.

 Seniorzy

1 OSP Witoszów Dolny

2. OSP Burkatów

3. OSP Bystrzyca Górna

4. OSP Gogołów

5. OSP Panków

6. OSP Mokrzeszów

7. OSP Lutomia Dolna

8. OSP Grodziszcze

Kobiety

1. OSP Burkatów

2. OSP Lutomia Dolna

3. OSP Gogołów

Wyniki MDP, drużyny mieszane od 12 do 15 lat

1. Witoszów Dln.

2. Lutomia Górna

3. Grodziszcze

Wyniki MDP chłopcy 12-15 lat: OSP Witoszów Dolny

Wyniki MDP chłopcy 16-18 lat: OSP Grodziszcze

defibrylator maleNiesienie pomocy i ratowanie innych mają we krwi. Choć na swoim wyposażeniu mają już nowoczesny wóz strażacki i sprzęt zakupiony dzięki staraniom władz gminy Świdnica, postanowili pójść krok dalej. Mowa o strażakach, ochotnikach z OSP Burkatów, którzy w porozumieniu z radą sołecką i mieszkańcami swojej wsi postanowili zakupić i zamontować na remizie strażackiej ogólnodostępny, mobilny defibrylator AED.

Czytaj więcej: Burkatów z ogólnodostępnym defibrylatorem (Zdjęcia)

maleW dniu 11-01-2019r. O godzinie 12 23 jednostka OSP Burkatów została zadysponowana do wypadku drogowego na drodze z Burkatowa do Witoszowa Dolnego. W wypadku uczestniczyły samochody marki skoda oraz toyota, uczestnicy na szczęście nie odnieśli poważnych obrażeń, działania naszej jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku.

pierwsza pomoc1

Ochotnicza Straż Pożarna w Burkatowie organizuje kurs pierwszej pomocy dla mieszkańców naszej miejscowości. Zapraszamy wszystkich chętnych w piątek 14 grudnia o godzinie 17 00 do remizy OSP Burkatów. Kurs poprowadzi ratownik medyczny, na co dzień pracownik Państwowej Straży Pożarnej Rafał Bawoł. Nauczysz się na kursie udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, ten kurs może ocalić życie osobom bliskim w domu jak również w różnych sytuacjach spotykanych na co dzień. Przyjdź a może wiedza którą nabędziesz uratuje komuś życie. Kurs jest bezpłatny.

male procesjaUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.

Czytaj więcej: Procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Zdjęcia)

osp glosowanie

Radio Wrocław rozpoczęło plebiscyt „Top 5 dolnośląskich OSP". W tym zaszczytnym gronie znalazła się również Nasza jednostka czyli OSP Burkatów. Prosimy wszystkich odwiedzających naszą stronę o ogłosowanie na OSP Burkatów. Głosować można do soboty, 21 kwietnia do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. A więc głosujemy raz dziennie aż do 21 kwietnia zaznaczając wszystkie gwiazdki pod naszą jednostką. Tu link do głosowania Radio Wrocław Top 5. Lub kliknij na obrazek nad tekstem.

male konferencja

Ponad 6,3 mln zł. z przeznaczeniem na zakup 10 nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz 2 hydraulicznych zestawów ratownictwa technicznego trafiło do ochotniczych straży pożarnych, w 11 gminach w 6 powiatach w woj. dolnośląskim.

15 listopada br. w Burkatowie, nastąpiło uroczyste przekazanie wozów strażackich oraz odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. „Zakup sprzętu dla prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem Gminy Świdnica”.

Czytaj więcej: Sprzęt za 6,3 mln. zł w rękach strażaków-ochotników. (Foto)

man maleŚredni samochód ratowniczo –gaśniczy na podwoziu MAN 18.340 już jest w naszej remizie dzięki projektowi pod nazwą „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem gminy Świdnica”.

Czytaj więcej: Nowy samochód już w Burkatowie (Foto)

Harmonogram wywozu śmieci 2024 r.

 

male

Poprzednia strona OSP

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów