• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

Pogoda

Login Form

9177

25 września 2021r. jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Świdnica walczyły w Zawodach Sportowo- Pożarniczych. Długa przerwa spowodowana pandemią koronawirusa zmotywowała jednostki do solidnego przygotowania do rywalizacji. Zawody to nie tylko zweryfikowanie swoich sił w sporcie pożarniczym, ale przede wszystkim możliwość spotkania się z kolegami z innych jednostek, porozmawianie o problemach wymiana doświadczeń, na co dzień druhowie spotykają się przy różnych akcjach ratowniczo-gaśniczych, gdzie nie ma miejsca na swobodne pogaduszki. Gospodarzem tegorocznych zawodów była jednostka z Grodziszcza, ładna pogoda, dobrze przygotowane boisko, bufet dobrze zaopatrzony, to wszystko sprawiło, że wyczuwalna była atmosfera wręcz piknikowa, tylko na twarzach zawodniczek i zawodników biorących udział w poszczególnych konkurencjach rysowały się emocje, zaciętość i wola walki o najlepsze lokaty. Szczególnie musimy się cieszyć z najmłodszych i dzieci, które z chęcią odwiedzały remizy, po to żeby pod okiem doświadczonych starszych strażaków przygotować się do rywalizacji To narybek, który kiedyś zasili szeregi jednostek operacyjno-technicznych w strażnicach i będą brali udział w działaniach ratowniczych. Trzeba podkreślić, że w Gminie Świdnica od wielu lat strażacy dysponują nowoczesnym sprzętem, który swoimi parametrami nie odbiega od sprzętu, którym dysponują jednostki Państwowej Straży Pożarnej w powiecie czy w kraju. W zawodach wzięło udział 15 drużyn, na rywalizację składały się dwie konkurencje- sztafeta pożarnicza oraz ćwiczenie bojowe. Nasza jednostka OSP Burkatów w zawodach wystawiła trzy drużyny, osiągnęła założone cele, seniorzy zajęli II miejsce, dzieci poniżej 12 roku życia w drużynach mieszanych zajęły I miejsce oraz chłopcy w kategorii wiekowej 15-18 lat również I miejsce, zarządowi oraz druhom zaangażowanym w przygotowaniu drużyn należą się słowa uznania. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Klasyfikacja generalna.

W grupie MDP "drużyna mieszana" - wiek poniżej 12 lat
1. miejsce MDP - OSP Burkatów
2. miejsce MDP - OSP Gogołów
3. miejsce MDP - OSP Grodziszcze
4. miejsce MDP - OSP Grodziszcze

W grupie MDP chłopcy - wiek 12-15 lat
1. miejsce MDP - OSP Lutomia

W grupie MDP chłopcy - wiek 16-18 lat
1. miejsce MDP - OSP Burkatów

W grupie "C" - kobiety
1. miejsce - OSP Grodziszcze

W grupie "A" - mężczyźni
1. miejsce - OSP Witoszów Dolny
2. miejsce - OSP Burkatów
3. miejsce - OSP Gogołów
4. miejsce - Bystrzyca Górna
5. miejsce - OSP Panków
6. miejsce - OSP Mokrzeszów
7. miejsce - OSP Grodziszcze
8. miejsce - OSP Lutomia

lodowisko male

Zawitała do nas prawdziwa zima, więc strażacy z OSP Burkatów nie próżnują odśnieżyli boisko koło sklepu i zalali wodą, resztę roboty zrobił mróz. Powstało super lodowisko, które jest bezpieczną alternatywą dla ślizgawek na rzekach czy stawach i co ważne darmowe. Naczelnik Rafał Ożóg zapewnia że lodowisko będzie zalewane jak tylko zajdzie potrzeba uzupełnienia lodu. W imieniu strażaków zapraszamy na ślizgi.

male procesja

Tak jak w roku poprzednim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) odbyło się w Burkatowie z tą różnicą, że koniec procesji był w Bystrzycy Górnej koło szkoły podstawowej. Ołtarz Mszalny przygotowała Rada Sołecka Burkatowa, pierwszy ołtarz procesyjny Rada Sołecka Bystrzycy Górnej, drugi strażacy z Burkatowa, trzeci Rodzina Migasów i Bekasów, czwarty Rada Sołecka Lubachowa. Pogoda choć w ostatnim okresie dość kapryśna, jak na zamówienie poprawiła się i można było bez przeszkód uczestniczyć w procesji.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.
W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome.
W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

1751

25 maja 2019r po wielu latach .na pięknym boisku w Bystrzycy Górnej odbyły się Zawody Sportowo-Pożarnicze Gminy Świdnica Organizatorem był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Oddział Miejsko-Gminny w Świdnicy oraz miejscowa OSP Bystrzyca Górna. Piękna pogoda nie przeszkadzała w rywalizacji między drużynami, które zmierzyły się w pierwszej kolejności w biegu sztafetowym następnie w ćwiczeniu bojowym. Nasza straż wystawiła dwie drużyny seniorów- zajęli II miejsce oraz kobiety, które zajęły I miejsce. Poniżej wyniki innych zespołów i fotorelacja.

 Seniorzy

1 OSP Witoszów Dolny

2. OSP Burkatów

3. OSP Bystrzyca Górna

4. OSP Gogołów

5. OSP Panków

6. OSP Mokrzeszów

7. OSP Lutomia Dolna

8. OSP Grodziszcze

Kobiety

1. OSP Burkatów

2. OSP Lutomia Dolna

3. OSP Gogołów

Wyniki MDP, drużyny mieszane od 12 do 15 lat

1. Witoszów Dln.

2. Lutomia Górna

3. Grodziszcze

Wyniki MDP chłopcy 12-15 lat: OSP Witoszów Dolny

Wyniki MDP chłopcy 16-18 lat: OSP Grodziszcze

defibrylator maleNiesienie pomocy i ratowanie innych mają we krwi. Choć na swoim wyposażeniu mają już nowoczesny wóz strażacki i sprzęt zakupiony dzięki staraniom władz gminy Świdnica, postanowili pójść krok dalej. Mowa o strażakach, ochotnikach z OSP Burkatów, którzy w porozumieniu z radą sołecką i mieszkańcami swojej wsi postanowili zakupić i zamontować na remizie strażackiej ogólnodostępny, mobilny defibrylator AED.

Czytaj więcej: Burkatów z ogólnodostępnym defibrylatorem (Zdjęcia)

maleW dniu 11-01-2019r. O godzinie 12 23 jednostka OSP Burkatów została zadysponowana do wypadku drogowego na drodze z Burkatowa do Witoszowa Dolnego. W wypadku uczestniczyły samochody marki skoda oraz toyota, uczestnicy na szczęście nie odnieśli poważnych obrażeń, działania naszej jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku.

pierwsza pomoc1

Ochotnicza Straż Pożarna w Burkatowie organizuje kurs pierwszej pomocy dla mieszkańców naszej miejscowości. Zapraszamy wszystkich chętnych w piątek 14 grudnia o godzinie 17 00 do remizy OSP Burkatów. Kurs poprowadzi ratownik medyczny, na co dzień pracownik Państwowej Straży Pożarnej Rafał Bawoł. Nauczysz się na kursie udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, ten kurs może ocalić życie osobom bliskim w domu jak również w różnych sytuacjach spotykanych na co dzień. Przyjdź a może wiedza którą nabędziesz uratuje komuś życie. Kurs jest bezpłatny.

male procesjaUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.

Czytaj więcej: Procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Zdjęcia)

osp glosowanie

Radio Wrocław rozpoczęło plebiscyt „Top 5 dolnośląskich OSP". W tym zaszczytnym gronie znalazła się również Nasza jednostka czyli OSP Burkatów. Prosimy wszystkich odwiedzających naszą stronę o ogłosowanie na OSP Burkatów. Głosować można do soboty, 21 kwietnia do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. A więc głosujemy raz dziennie aż do 21 kwietnia zaznaczając wszystkie gwiazdki pod naszą jednostką. Tu link do głosowania Radio Wrocław Top 5. Lub kliknij na obrazek nad tekstem.

male konferencja

Ponad 6,3 mln zł. z przeznaczeniem na zakup 10 nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz 2 hydraulicznych zestawów ratownictwa technicznego trafiło do ochotniczych straży pożarnych, w 11 gminach w 6 powiatach w woj. dolnośląskim.

15 listopada br. w Burkatowie, nastąpiło uroczyste przekazanie wozów strażackich oraz odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. „Zakup sprzętu dla prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem Gminy Świdnica”.

Czytaj więcej: Sprzęt za 6,3 mln. zł w rękach strażaków-ochotników. (Foto)

man maleŚredni samochód ratowniczo –gaśniczy na podwoziu MAN 18.340 już jest w naszej remizie dzięki projektowi pod nazwą „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem gminy Świdnica”.

Czytaj więcej: Nowy samochód już w Burkatowie (Foto)

70 lecie maleW sobotę 28 października koło remizy, odbyły się uroczystości związane z obchodem 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Burkatowie. O godzinie 14 00 naczelnik jednostki druh Paweł Krzyśków złożył meldunek o gotowości do uroczystości na ręce prezesa OW ZOSP RP we Wrocławiu druha Ryszarda Drozda.

Czytaj więcej: Jubileusz 70-lecia OSP Burkatów

male bojaniceOkoło godziny jedenastej w niedzielę 20 sierpnia 2017r. mieszkańców Burkatowa zaniepokoił potężny słup dymu w okolicach Bojanic. Już po chwili syrena zaalarmowała strażaków o pożarze. Do zdarzenia zostały zadysponowane dwa samochody gaśnicze z jednostki OSP Burkatów, Mercedes GBA 2,5/20, oraz jelcz GCBA 6/32.

Czytaj więcej: "Licho nie śpi" czyli pożar w szkółce leśnej w Bojanicach (Foto)

image0000We wtorek 8 sierpnia do jednostki OSP Burkatów trafił ciężki zestaw ratownictwa technicznego. Jest to pierwsza część inwestycji jaka ma trafić do Burkatowa. Ze zniecierpliwieniem druhowie czekają na drugą część czyli średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4, który ma trafić do jednostki pod koniec roku. Wartość samego zestawu to 104 tys. zł. z czego aż 64% jest dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Łącznie do Burkatowa trafi sprzęt za ponad 895 tys. zł. Jest to tylko część projektu do którego przystąpiło 11 jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmina Świdnica jako lider projektu. Cały projekt opiewa na sumę ponad 6,5mln zł. Za tą kwotę zostanie zakupionych 10 samochodów pożarniczych w tym siedem średnich i trzy lekkie oraz sprzęt ratownictwa technicznego, który właśnie trafił do strażaków z naszej miejscowości. W projekcie uczestniczą następujące gminy: Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Jaworzyna Śląska, Leśna, Męcinka, Siekierczyn, Strzegom, Udanin, Żarów, Marcinowice. Liderem projektu jest Gmina Świdnica.

Harmonogram wywozu śmieci 2022 r.

smieci2022 male

Poprzednia strona OSP

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów