• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

Pogoda

Login Form

pies zguba

Czyja zguba? Piesek w obroży błądzi po osiedlu Burkatowa- Omieciny (Zyglung). W razie pytań informacji udzieli sołtys Bronisław Dratwa.

soltysZawiadamia się, że w dniu 27 września 2022 r. o godz. 18:00 w Burkatowie w Świetlicy Wiejskiej odbędzie się zebranie mieszkańców Sołectwa Burkatów.

Porządek zebrania:
1. Podział środków finansowych Funduszu Sołeckiego na 2023 r.
2. Wybory uzupełniające do Rady Sołeckiej
3. Sprawy różne.

sotysSołtys wsi Burkatów informuje, że będzie przyjmował wpłaty na podatek dnia 22 września 2022 r. od godz. 1700 do 1800 w Remizie Strażackiej.

 • sotys20 września 2022 roku o godz. 18:00 w świetlicy w Burkatowie odbędzie się zebranie wiejskie dla mieszkańców Solectwo Burkatów.
  Porządek zebrania:
 • Otwarcie zebrania wiejskiego.
 • Wybory Sołtysa.

W tym roku przypada 260 rocznica Bitwy pod Burkatowem i Lutomią. Była to bitwa pomiędzy wojskami Prus i Austrii. Po pokonaniu Austriaków armia Fryderyka II Wielkiego przystąpiła do oblężenia twierdzy świdnickiej, którą zdobyła w październiku. Dzięki temu Prusy przypieczętowały swoje panowanie na Śląsku. W rocznicę tej bitwy będziemy mogli cofnąć się w czasie i podziwiać grupy rekonstrukcyjne, które ożywią wydarzenie sprzed lat, będzie również możliwość zobaczenia makiety, która przedstawia fragment bitwy. Prócz rekonstrukcji, Sołectwo Burkatów jak również mieszkańcy chcą upamiętnić wielką powódź z 1997r.  W tym roku mija 25 lat od pamiętnej wielkiej wody. Będzie można zobaczyć film z archiwum pana Stanisława Bekasa, jak również zdjęcia z tej tragicznej powodzi.

bitwa

0844Nabożeństwo Bożego Ciała po raz kolejny odbyło się w Burkatowie, zobacz fotorelację.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.
W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome.
W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

male kolendaKoło Gospodyń Wiejskich zaprosiło mieszkańców oraz gości na pierwsze kolędowanie przy szopce obok świetlicy. Do organizacji włączyły się Sołtys i Rada Sołecka, OSP Burkatów, Gryf Burkatów, Grupa Odnowy Wsi, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju wsi Burkatów. Kolędy i pastorałki zaprezentowali lokalni artyści Laura i Jakub Panas, Roman Kuc na skrzypkach oraz Grupa Teatralna Pogwarki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały na rozgrzewkę barszczyk z pasztecikami, gorącą herbatę oraz drożdżówkę, strażacy rozpalili ognisko, które tworzyło niepowtarzalny klimat. Do szopki trafił też żywy osiołek dzięki Krzysztofowi Słupskiemu z Ośrodka Onoterapii z Lubachowa. Kolędowanie wsparła Gmina Świdnica. Zapraszamy do odwiedzania szopki.

zamek w burkatowieDrodzy mieszkańcy!!!!! Sołectwo Burkatów zostało zgłoszone do konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2021" w kategorii Najpiękniejsza Wieś.
Konkursorganizowany jest już po raz trzynasty.Tegoroczna edycja przebiega w dwóch kategoriach:
"Najpiękniejsza Wieś"
"Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi".
Celem konkursu jest promowanie działalności społeczności lokalnych w ramach programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi.
Chcielibyśmy Was prosić o pomoc w uporządkowaniu wsi, w miarę możliwości o wykoszenie traw i posprzątanie koło waszych posesji. Komisji spodziewamy się 5-6.08 2021. Bardzo prosimy Was o wsparcie. Wspólnie powalczmy o ten zaszczytny tytuł.

kino

005A4283aMinął tydzień od dużej imprezy w Burkatowie „Dolnośląski Weekend z Questami połączony z rekonstrukcją Bitwy pod Burkatowem” więc czas na podsumowanie. Piątek rozpoczęliśmy przejściem nowym questem „ O walecznych pod Burkatowem” z dreszczykiem emocji, poświęconym głównie bitwie z 1762r. Pierwsze przejście o godz. 21⁰⁰ następne z lekkim opóźnieniem o 22 w asyście wojsk z pochodniami. Na trasie napotkaliśmy różne scenki, które dodały uroku nocnemu zwiedzaniu,a nawiązywały do legend o duchach i różnych zmorach. Sobota przepełniona wieloma atrakcjami, z samego rana wojsko udało się pod pomnik w lesie koło Modliszowa, gdzie Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze ufundowało tablicę z opisem działań bitewnych oraz ławeczkę dla odwiedzających turystów. Od 14 ruszył festyn z atrakcjami, wiele stoisk z swojskim jedzeniem, występ mażoretek, spotkanie z wice-mistrzem Świata w kulturystyce mieszkańcem naszej miejscowości Michałem Kurowskim, warsztaty dla dzieci prowadzone przez firmę Olivier, cały dział poświęcony Qestom, pływanie pontonem po stawie. Jednak głównym punktem festynu była rekonstrukcja „Bitwy pod Burkatowem” która zgromadziła potężną publiczność. Wieczorem można było potańczyć przy muzyce dj. Marqsa, a po zapadnięciu zmierzchu nocny pokaz światła i ognia czyli podświetlony balon naszego sołtysa Adama Praska i nocne strzelanie z armat nad stawem. Tak duże przedsięwzięcie nie odbyło by się gdyby nie zaangażowanie Gminy Świdnica, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Dział Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Krzysztof Szustka (opiekun Questów na Dolnym Śląsku) oraz Gminnego Koła PTTK Teraz Sudety, Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze. Wszystkie organizacje z Burkatowa czyli Rada Sołecka z sołtysem Adamem Prask, Grupa Odnowy Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Sportowy Gryf, Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Burkatów. Podziękowania należą się też sponsorom i osobom które bezinteresownie pomogły przy organizacji; Adam Bekas, Stanisław Bekas, Stanisław Danisiewicz, Jacek Błaszczyk Sklep przy Remizie, Dorota i Piotr Darasz Mobilna Myjnia Parowa, Jan Grzechynka, Mieczysław Kadela. Sołectwo Gogołów przygotowało super żurek dla wojska. Podziękowania również dla przyjaciół z grup rekonstrukcyjnych za wspaniałe widowisko. Szczególne podziękowania dla Justyny Sara-Hryncyszyn, która była motorem napędowym przy organizacji jak również podczas całego festynu od początku do końca.Dziękuję koledze Grzegorzowi Michalakowi za piękne zdjęcia. W imieniu organizatorów dziękuję jeżeli kogoś pominąłem to proszę wybaczyć ale nie sposób wszystkich przyjaznych osób spamiętać.

Piotr Kulak

8973Rodzinny Dzień Dziecka, który odbył się przy Świetlicy Wiejskiej pod hasłem, „Mali Kreatywni” za nami. Kreatywne warsztaty dla dużych i małych organizowane przez GOKSIR, konkurencje sportowo- rekreacyjne, słodka kawiarenka frytki, hot-dogi ,zamki dmuchane, piniata, nasza straż pożarna udostępniła wóz bojowy można było poczuć się strażakiem i wiele innych atrakcji czekało na naszych najmłodszych. Dużo dobrej zabawy przy muzyce, zapewniał DJ. Marqs. W trakcie festynu ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Moje Marzenie”. W kategorii 3-6 lat dwa pierwsze miejsca przyznano Hani Rymkiewicz i Henrykowi Jabczykowi. Wyróżnienia Antoś Borkowski, Nikola Badowska i Zosia Dratwa. Kategoria 7-10 lat I miejsca Julia Bawoł ,Kacper Rzeszut wyróżnienia Zuzanna Borkowska, Natalia Jabczyk. W kategorii trzeciej pierwsze miejsca zajęły Zofia Bekas i Oliwia Koszyk a wyróżnienie trafiło do Julii Badowskiej. Festyn został zorganizowany dzięki pomocy i współpracy Pani Wójt Gminy Świdnica Teresy Mazurek, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Sołectwo Burkatów, KGW Burkatów, OSP Burkatów, Grupa Odnowy Wsi Burkatów. Wspaniałe nagrody ufundowali nasi sponsorzy: ICE PRO centrum chłodnictwa i klimatyzacji w Świdnicy,  Agencja Turystyczna X- wakacje Roman Kuc, Mechanika Pojazdowa Adam Prask, Hurtownia Budowlana Dag- Rob z Burkatowa. Słodycze i lody zapewnił „Sklep przy Remizie” Jacek Błaszczyk. Oprawa muzyczna DJ Marqs. Ponadto wejściówki do bardzo ciekawych miejsc ufundowały nam Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Twierdza Srebrna Góra w Srebrnej Górze, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Za wzorową organizację w imieniu dzieci dziękujemy organizatorom, a sponsorom za możliwość obdarowania dzieci wspaniałymi nagrodami, jak również możliwością zobaczenia w gronie rodzinnym ciekawych miejsc naszej pięknej okolicy. Uśmiech  a nawet łzy szczęścia dzieci, to widok który motywuje do dalszych działań organizatorów.

dzie dziecka

male

WYNIKI KONKURSU

Kategoria do 12 lat

- 1 miejsce – Natan Wróbel

- 2 miejsce -Natalia Przylasko

- 3 miejsce – Maja Hryncyszyn

Kategoria od 13 do 16 lat

- 1 miejsce – Jakub Dratwa

W tej kategorii mamy jeszcze jedno zgłoszenie z poza Gminy, ale za piękną pracę postanowiliśmy ją nagrodzić.

Nagroda trafia do Oli Kośkiewicz.

Kategoria od 16 lat

- 1 miejsce - Renata Tomaszewska

- 2 miejsce - Alicja Bekas

- 3 miejsce - Cecylia Mrocheń-Danisiewicz

Nagrody dostarczymy 24.03.2021r około godz. 19.00

Dziękujemy za nadesłane prace. Kartki konkursowe zostaną dostarczone naszym seniorom, na pewno sprawią miłą niespodziankę.

Sponsorem nagród jest Biuro Turystyczne Malwa oraz Rada Sołecka Burkatowa

Nadesłane prace.

Spływają do nas kolejne perełki w postaci starych zdjęć i dokumentów, po raz kolejny apelujemy do państwa o przeszukanie swoich archiwów, szuflad, albumów, zorganizujmy sobie niepowtarzalny „Powrót do przeszłości z Burkatowa i okolic” Zdjęcia i dokumenty opublikujemy na stronie www.burkatow.com . Materiały można przynosić do Ryszarda Dutkowskiego „Świetlica Wiejska” od poniedziałku do piątku w godzinach 16ºº - 20ºº lub przesłać skany na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Można też bezpośrednio do mnie -Piotr Kulak. Mamy oczywiście więcej zdjęć ale celowo prezentujemy po kilka aby państwa zachęcić do udostępnienia swoich zasobów.

4 04 1976

04-04-1976r. poświęcenie nowych dzwonów w Bystrzycy Górnej, stół pod dzwony robił mój tato Edward Kulak.

124

Oprysk z samolotu pól RSP Burkatów.

141

Młyn Burkatów po prawej Stanisław Migas wieloletni sołtys Burkatowa, może ktoś poznaje inne osoby ze zdjęcia?

143

Bardzo cenny dokument otrzymaliśmy od Czesława Knapika, świadectwo ukończenia wyszkolenia na pierwszy stopień strażaka ochotnika.

145Skan otrzymany od Ryszarda Dudkowskiego, zdjęcie pozyskane od rodziny z Niemiec, która mieszkała w Burkatowie, na zdjęciu transformator i kładka koło remizy.

 

male skanW mroźne zimowe wieczory rodzą się różne ciekawe pomysły. Jednym z nich jest galeria starych zdjęć z naszej małej ojczyzny czyli Burkatowa. Pomysł zrodził się w głowie naszego nieocenionego Ryszarda Dudkowskiego. Parę dni temu telefon do mnie, Piotr przyjdź musimy porozmawiać. Jeżeli chodzi o historię a częścią jej są właśnie stare zdjęcia, to mi dwa razy nie trzeba powtarzać. Od rozmowy przeszliśmy szybko do działania, mamy już dość sporo skanów właśnie z terenu Burkatowa. Oczywiście nie chcemy się zamknąć tylko w obrębie naszej miejscowości. Przyjmiemy każde zdjęcie również z okolic. I tutaj prośba do naszych czytelników, jeżeli posiadacie ciekawe fotki może jakieś dokumenty to proszę o kontakt, ze mną ( Piotr Kulak) bądź z Ryszardem Dudkowskim. Ryszard jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16ºº-20ºº w Świetlicy Wiejskiej. Można też przesłać skany na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zdjęcia chcemy zamieścić na naszej stronie www.burkatow.com jak również najciekawsze wyeksponujemy na tablicach w świetlicy. Zachęcam do przeglądnięcia swoich albumów i podzielenie się niejednokrotnie perełkami, które zalegają w szufladach naszych szaf. Dla pobudzenia zmysłów i zachęty zamieszczam dwa zdjęcia, które zrobił nieżyjący już pan Stanisław Dratwa znany właśnie z pięknej pasji jaką jest fotografia.

02

Piękne zdjęcie składu ciągniętego przez tendrzaka Tkt 48, zrobione w okolicach budowanego przystanku kolejowego i niespotykane już snopy zboża.

01

Autor tych zdjęć, pasjonat fotografii pan Stanisław Dratwa, przy tablicy z nazwą naszej miejscowości.

Harmonogram wywozu śmieci 2023 r.

harmonogram 2022 male

Poprzednia nasza strona 2005r.-2014r.

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów