Pierwsza drużyna Burkatowa
Od lewej stoją: Tadeusz Chwistek, Marian Cybruch, Jan Rusin, Józef Cybruch, Jerzy Wiśniewski, Zdzisław Wiśniewski, Janusz Maruda,
klęczą od lewej: Tadeusz Kadela, Stefan Dąbrowski, Franciszek Darasz, Stanisław Łukaszewski, Stanisław Knapik.
Historia sportu w Burkatowie
Pierwsze wzmianki o sporcie w Burkatowie pochodzą z roku 1956, wtedy z okazji święta ,,22 lipca" rozegrany został mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Burkatowa i Bystrzycy Dolnej na boisku sportowym w Bystrzycy Dolnej, wyniku nie udało się dokładnie ustalić jednak na pewno wygrała drużyna Bystrzycy Dolnej.
Pierwszy Ludowy Zespół Sportowy w Burkatowie powstał z inicjatywy Zbigniewa Krzyśków w roku 1963, została wtedy zgłoszona do rozgrywek ligowych drużyna piłki siatkowej - boisko znajdowało się w parku za pałacem, w którym znajdowało się wówczas przedszkole i szkoła podstawowa, a dzisiaj w tym miejscu są budynki warsztatowe i magazynowe Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.
W tej drużynie grali między innymi: Zbigniew Krzyśków, Eugeniusz Mrzygłód, Stanisław Gałosz, Stanisław Mrzygłód, Władysław Zachorski, Jan Błaut, Adolek Zachorski, Bogdan Sutarzewicz.
Również w tym czasie bardzo dynamicznie rozwijał się boks - najlepszym zawodnikiem był Zenon Łukaszewski.
Z inicjatywy Krzysztofa Danisiewicza powstała siłownia - Krzysiek był tokarzem w Fabryce Wagonów w Świdnicy i wykonał wiele przyborów jak sztangi, hantle.
Pomiędzy poszczególnymi wioskami rozgrywane byłe nawet mecze - wszystkie wygrane, a młodzież bardzo chętnie dalej ćwiczyła.
W roku (chyba) 1968 po przekazaniu przez Rolniczą Spółdzielnie Produkcyjną (pan Stanisław Konarski - prezes) terenu pod boisko piłkarskie (aktualnie jest w tym samym miejscu - poprzedni plac gry był w miejscu dzisiejszego osiedla domków jednorodzinnych) z inicjatywy nauczyciela pana Henryka Kończaka powstała drużyna piłki nożnej. Sekcja piłkarska przyjęła nazwę ,,GRYF". Miała ona nawiązywać po części do herbu Świdnicy, a po części do ,, Gryfa" czyli sztangi ciężarowców.
Na początku była to tylko drużyna juniorów, a po dwóch latach rozpoczęła grę w ligach seniorskich.
W drużynie występowali między innymi:
Tadeusz Chwistek, Stefan Dąbrowski - bramkarze,
Stanisław Baklarz, Kazimierz Danisiewicz, Jan Rusin, Zbigniew Knapik, Stanisław Chromy, Ryszard Dudkowski - obrońcy,
Janusz Maruda, Józef Cybruch, Tadeusz Kadela, Stanisław Łukaszewski, Stanisław Knapik, Władysław Chromy, Marian Cybruch, Jerzy Wiśniewski - pomocnicy i napastnicy
Gdy drużyna zaczęła grać w lidze seniorskiej doszli jeszcze nowi zawodnicy: Bogdan Sutarzewicz, Marian Kochan, Michał Tarnowski, Edward Misiołek, Stanisław i Czesław Kozinowie, Stanisław Gałosz. Trzeba zaznaczyć, że był to komplet zawodników z Burkatowa, można dodać że grali jeszcze zawodnicy z Bystrzycy Górnej - Bolesław Zięba i Andrzej Rydzanicz, prezesem klubu był Stanisław Knapik.
W tym czasie również bardzo dynamicznie rozwijało się podnoszenie ciężarów i w śród najlepszych byli: Jerzy Wiśniewski, Leon Szyszka, Adam Grodzicki i Wiesław Tyborowski, który kontynuował karierę sportową w Starcie Wałbrzych i dalej w Starcie Wrocław, był medalistą mistrzostw Europy i Świata. Startował na olimpiadzie w Montrealu, gdzie zajął czwarte miejsce, był także projektantem sprzętu dla niepełnosprawnych sportowców na olimpiadę w Seulu.
Od 1975 do 1983 nie było zorganizowanego sportu w Burkatowie dopiero w tym roku Stanisław Wojas i Andrzej Darasz reaktywowali drużynę piłki nożnej, która grała cztery sezony.
Oprócz tych dwóch zawodników w tej drużynie grali między inni: Jan Taborowski, Mirosław Knapik, Bronisław Chwistek, Piotr Konopka, Robert Adamczyk, Jacek Kozina, Ryszard Rojek - później grał w Pafawagu Wrocław, dalej Polar Wrocław oraz Roman Górski dzisiejszy prezes IV ligowej Sparty Świdnica.
Do ponownej reaktywacji klubu doszło w roku 1992 z inicjatywy ówczesnego sołtysa Stanisława Bekasa. Drużyna przyjęła ponownie nazwę ,,Gryf'' i została zgłoszona do rozgrywek piłkarskich w klasie ,,B'' prowadzonych przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Wałbrzychu.
Prezesem klubu został Roman Płonka, a kierownikiem drużyny Tomasz Michalski.
W drużynie tej grali między innymi: Piotr Michalski, Bronisław Chwistek, Daniel Chromy, Piotr Gałosz, Radosław Chwistek, Adam Bekas, Mirosław Płonka, Arkadiusz Knapik, Adam, Mirosław i Ireneusz Szkudlarkowie, Emil Gorzowski, Marcin Kadela, Krystian i Ireneusz Cybruchowie.
W 1998 drużyna piłkarska rozpoczęła rozgrywki w Powiatowej Lidze LZS, gdzie w 2002 roku zdobyła pierwsze miejsce.
W 2001roku powstała drużyna młodzików która dwukrotnie w latach 2002-2003 zajęła drugie miejsce na Dolnym Śląsku w Pucharze Lata drużyn LZS.
W 2004 roku drużyna seniorów występująca w klasie ,,B'' zajęła w rozgrywkach drugie miejsce - najlepsze w historii.
W działalność klubu bardzo mocno wpisuje się obecny zarząd na czele z prezesem Leszkiem Bilskim i wiceprezesem Tadeuszem Kadelą, z inicjatywy których obiekt sportowy zmienił swój wygląd, jest nowa szatnia, został zbudowany parking, zainstalowane trybuny, zbudowana wiata, został zagospodarowany teren, na którym odbywa się wiele różnych imprez.
W tę działalność bardzo angażuje się radny Gminy Świdnica - Janusz Maruda, sołtys wsi Czesław Kmera, rada sołecka, strażacy z OSP i wielu mieszkańców wsi na czele z Bogdanem Knapikiem.
Działacze nasi za swój wkład w rozwój sportu i bazy otrzymali wiele odznaczeń i wyróżnień od władz gminnych i sportowych.