• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

Pogoda

Login Form

W okresie od 01 sierpnia 2014 r. do 19 grudnia 2014 r. Stowarzyszenie Rozwoju i promocji Wsi Burkatów realizowało zadanie w ramach konkursu „Przedsięwzięcia promujące ideę Odnowy Wsi”

Projekt „Odnowa Burkatów” promujący ideę Odnowy Wsi Dolnośląskiej w miejscowości Burkatów poprzez wykonanie tablicy informacyjnej, widokówki z Burkatowa, kalendarza promocyjnego na 2015 rok oraz spotkania integracyjnego na, które to przychodzą kolędnicy.

 

Koszt całkowity realizowanego zadania to 5 125 zł. z tego dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego 4 445 zł. oraz środki własne 680 zł. Tablica informacyjna, która została zamontowana na skwerku przy moście tuż obok kamienia upamiętniającego powódź z roku 1997 w sposób trwały utożsamia wieś Burkatów z programem odnowy wsi. Informacje znajdujące się na tablicy, mapa wsi   z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami na terenie wsi, rys historyczny oraz informacja o najciekawszych cyklicznych wydarzeniach kulturalnych, najciekawszych miejscach w naszym sołectwie, umieszczone na niej logotypy i ciekawa, barwna szata graficzna ( kolaż z fotografii z najciekawszych wydarzeń z życia wsi) promuje ideę Odnowy Wsi Dolnośląskiej, informuje mieszkańców sołectwa oraz odwiedzających nas gości o naszej historii i dniu dzisiejszym, rozwija tożsamość wiejską oraz zaprasza turystów przejeżdżających lub przebywających we wsi Burkatów na ciekawe wydarzenia i do przeuroczych zakątków naszego sołectwa. Przyczyniła się w sposób trwały do polepszenia wizerunku naszej miejscowości.

 250 pakietów z widokówkami, 500 szt. kalendarzy, 500 widokówek pojedynczych na których to znajdują się najciekawsze i najpiękniejsze miejsca naszego sołectwa z umieszczonymi na nich logotypami idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej w sposób trwały promuje ideę Odnowy Wsi Dolnośląskiej oraz nasze sołectwo.

 Kolędnicy, którzy przyszli na spotkanie integracyjne swoją kolędą dostarczyli biesiadnikom ogrom wzruszeń i wiele dobrych emocji. Tradycyjne stroje kolędnicze i gwara jaką mówili kolędnicy (góralska) szczególnie wzruszyła nestorów naszego sołectwa, osadników, którzy przyjechali tu właśnie z regionów Makowa Podhalańskiego, gdzie tradycja kolędowania, chodzenie z gwiazdą, kozą, sypanie owsem są jeszcze żywe, ( u nas niestety zanikają ). Chodzenie z kolędą gdzie sąsiad sąsiadowi życzy poprzez kolędę Szczęśliwego Nowego Roku mówiąc „ na szczęście na zdrowie na ten nowy rok…” należy już do przeszłości. Dzisiaj najczęściej kolędników możemy zobaczyć na deskach teatru na przeglądach kolędniczych . Realizacja niniejszego projektu zmieniła naszą rzeczywistość. Nasi kolędnicy z tradycyjną gwiazdą, pastuszkami, żydem, kozą i Świętą Rodziną, życząc mieszkańcom szczęśliwego nowego roku oraz wesołych świąt, przywrócili zwyczaj chodzenia po kolędzie. Wspólna praca nad przygotowaniem rekwizytów kolędniczych, kostiumów kolędniczych ocaliła od zapomnienia tradycyjne wykonanie gwiazdy kolędniczej, maszkary kozy, masek diabłów, które zostały wykonane tak jak i scenariusz widowiska na wzorcach ludowych.

Śmiało możemy powiedzieć, że wprowadzenie idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej w sołectwie Burkatów przyczyniło się do:

 Wzrostu integracji mieszkańców - osiągnęliśmy to poprzez wspólną pracę i zabawę,

Pobudziliśmy aktywność mieszkańców do działania na rzecz wsi,

Polepszyliśmy w sposób trwały wizerunek naszej miejscowości.

Wzrosła tożsamość wiejska mieszkańców i ościennych sołectw.

Zachowaliśmy specyfikę obszarów wiejskich.

Zachowaliśmy od zapomnienia tradycje wiejskie.

Kultywujemy tradycje polskie.

Ocaliliśmy od zapomnienia obrzęd kolędowania i pastorałek.

 Zobacz pocztówki oraz montaż tablicy przy kamieniu.

Zobacz zdjęcia ze spotkania opłatkowego połączonego z zakończeniem projektu.

Harmonogram wywozu śmieci 2024 r.

 

male

Poprzednia nasza strona 2005r.-2014r.

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów