• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

Pogoda

Login Form

5510

Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze z siedzibą w Srebrnej Górze w ostatni weekend zorganizowało piknik historyczny w Lutomi aby uczcić 258 rocznicę Bitwy pod Burkatowem i Lutomią. Do stowarzyszenia dołączyły grupy rekonstrukcji historycznej z Sobótki, Świdnicy, Nysy, Kłodzka oraz kolega z Czech z Twierdzy Jozefov z moździerzem wiwatowym, oraz Stowarzyszenie Wrocławska Grupa Poszukiwawcza. Większość uczestników to pasjonaci historii więc nie próżnowaliśmy, jako gospodarze już w sobotę zaprowadziliśmy chętnych pod pomnik upamiętniający szczęśliwe ocalanie króla Prus Wilhelma. W niedzielę o godzinie dziesiątej, udaliśmy się, na zbocze Góry Grzybina, gdzie nasze stowarzyszenie w 2015r. wstawiło replikę pomnika upamiętniającego bitwę z 1762r. (oryginał został skradziony około 2001r.) do kompletu ustawiliśmy jeszcze tablicę informacyjną z opisem wydarzeń, które miały tu miejsce oraz ławeczkę dla odwiedzających. W asyście turystów oraz grup w mundurach z XVIII i XIX wieku oddaliśmy salwę honorową, z muszkietów czarnoprochowych jak i z małej armaty wiwatowej. Następnie wróciliśmy do obozu wojsk gdzie można było skosztować strawy wojskowej z kuchni polowej, zobaczyć jak wyglądał obóz oraz pokazy artylerii. W organizacji pikniku jak również przy ustawieniu tablicy oraz ławeczki pomogli; Nadleśnictwo Świdnica, Nadleśniczy Roman Bereźnicki, GOKSiR Dyrektor Krzysztof Jas, Pani Sołtys wraz z Radą Sołecką Lutomi Górnej oraz liczni mieszkańcy, Andrzej Chmiel radny z Lutomi, Bronisław Dratwa radny z Burkatowa, masarnia Gawrycki z Bielawy, OSP Burkatów, dziękujemy. W planach mamy jeszcze oznaczenie drogi do pomnika, który jest w lesie około trzech kilometrów od zabudowań Lutomi Górnej i jest trudny do odnalezienia. O wydarzeniu piszemy również na naszym profilu  Facebooka

 

Harmonogram wywozu śmieci 2024 r.

 

male

Poprzednia nasza strona 2005r.-2014r.

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów