• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

Pogoda

Login Form

IMG 1850

500plusOd 1 kwietnia w kraju ruszył program 500 plus. W Burkatowie wnioski można pobrać od poniedziałku do piątku w świetlicy przy boisku w godzinach urzędowania, jak również w sklepie „Przy Remizie". Mieszkańcy naszej miejscowości 9 kwietnia będą mogli zasięgnąć bezpłatnej porady jak wypełnić wniosek w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej od godz. 9:00 do 14:00. Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy Świdnica.

W dniach od 15 do 16 marca br. W Burkatowie koło sklepu przy remizie odbędzie się kolejna zbiórka sprzętu RTV/AGD, odpadów wielkogabarytowych (meble, wersalki itp.), opakowań po dezodorantach, zużytych baterii i akumulatorów. Odpady należy wystawiać w godzinach od 16:00 we wtorek do 8:00 rano w środę.

Zima - jedna z czterech pór roku w przyrodzie. Charakteryzuje się najniższymi temperatutrami w skali roku. Przyroda w tym okresie zastyga w swoistym bezruchu, życie ogólnie toczy sie jakby wolniej. Jednym przeszkadza inni czekają na jej nadejście. Napewno nie można odmówić białej pani piękna. Mimo że skąpo ubrana w białą szatę, uwieczniliśmy Burkatów i przyrodę na zdjęciach.  Zapraszamy do oglądnięcia. 

 

Sołtys wsi Burkatów zawiadamia, że będzie przyjmować wpłaty na podatek: dnia 15.11.2015 w godz. 1600 -1800 w Remizie OSP oraz dnia 16.11.2015 w godz. 1600 - 1800 w Świetlicy Wiejskiej.

Zapraszamy.

Już w najbliższą sobotę 7 listopada 2015r. rusza I RST Półmaraton Świdnicki. Start zapowiedzieli między innymi zawodnicy z Kenii, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Węgier oraz Polski. Listę startową już zamknięto, a liczy 1200 uczestników. Trasa biegu: START: Rynek godzina 1100 – Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – Przyjaźni – Kraszowicka – Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyna Dolna – Przyjaźni – Zielona – Śląska – META: Stadion OSIR. Przez Burkatów zawodnicy pobiegną od strony Bojanic koło Młyna RSP na most, z mostu w kierunku Bystrzycy Dolnej. Na czas biegu droga będzie zamknięta, więc będzie się to wiązało z utrudnieniami dla mieszkańców. Ewentualny wyjazd z posesji trzeba zaplanować wcześniej. Więcej informacji na temat biegu znajdziesz TUTAJ. LZS Świdnica korzystając z okazji organizuje biegi dla dzieci i młodzieży więcej informacji na plakacie- ZOBACZ.

  Dzień jesienny tak cicho
Jak liść zżółkły opada;
Złoto ma z października
Smutek ma z listopada.

I w ten smutek złotawy,
I w ten płomyk zamglony
Przybrały się Zaduszki
Jak w przejrzyste welony.

Płoną świeczek szeregi,
Płoną świeczek tysiące,
Powiewają płomyki
Zamyślone i drżące.

Więc płomykiem jak dłonią,
Dłonią ciepłą i jasną,
Pozdrawiamy tych wszystkich,
Których życie już zgasło.

Hanna Łochocka "Płoną świeczki"
 

W nocy z soboty (24 października) na niedzielę (25 października) śpimy o godzinę dłużej, a to wszystko za sprawą zmiany czasu z letniego na zimowy, to dobra wiadomość szczególnie dla tych co lubią dłużej poleżeć w łóżkach. Większość nowoczesnych urządzeń typu komputer, tablet czy telefon komórkowy, nie wymaga fizycznego przestawiania, stare zegary musimy jednak przestawić ręcznie. Wybierającym się w podróż autobusami, pociągami radzimy zaczerpnąć informacji na temat odjazdów i przyjazdów gdyż mogą ulec zmianie.

W dniach od 6 do 7 października br. W Burkatowie koło sklepu przy remizie odbędzie się kolejna zbiórka sprzętu RTV/AGD, odpadów wielkogabarytowych (meble, wersalki itp.), opakowań po dezodorantach, zużytych baterii i akumulatorów. Odpady należy wystawiać w godzinach od 16:00 we wtorek do 8:00 rano w środę.

Pomnbik bitwy pod Burkatowem i Lutomią

Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno – Krajoznawcze, w 2013r. podjęło się odtworzenia pomnika upamiętniającego Bitwę pod Burkatowem i Lutomią, którą stoczyły wojska Austrii i Prus w 1762r. Słupek ten został skradziony najprawdopodobniej w 2001r. a znajdował się na zboczu Góry Grzybinia przy Piwnej Drodze w Leśnictwie Lutomia. Dwa dni trwały prace związane z przygotowaniem terenu i osadzeniem słupka. Dziś możemy się pochwalić- pomnik stoi. Podziękowania dla pana Zastępcy Nadleśniczego Marcina Calów jak również dla pana Andrzeja Pernet Leśniczego z Lutomii, za umożliwienie wjazdu na teren lasu. Docelowo stowarzyszenie chce jeszcze ustawić tam tablicę z opisem bitwy.

 

bitwa pod burkatowem

21 lipca mija rocznica Bitwy pod Burkatowem, jedna z ostatnich batalii wojny siedmioletniej, która rozegrała się w 1762 . I choć w języku polskim słabo opisana, wręcz traktowana po macoszemu, to warto się przyglądnąć przebiegowi walk. Choć wiemy na jej temat już dość dużo, to wciąż tkwią zagadki, które warto by było rozwikłać. I tak wciąż nie wiemy gdzie są pochowani żołnierze, są miejsca wskazywane szczególnie przez starsze osoby, ale aby to potwierdzić potrzeba by było przeprowadzić badania archeologiczne. O Bitwie poczytasz tutaj. Dla zainteresowanych tematyką Wojny Siedmioletniej polecam książkę wydaną przez oficynę Atut; „Twierdza srebrnogórska IV .Wojna siedmioletnia w Sudetach i nowożytne fortyfikacje górskie”. Znajdziecie państwo w niej wiele ciekawych informacji, między innymi opis bitwy autorstwa Tomasza Karpińskiego.

Ilustracja z książki G. Dorn/J. Engelmann „Die Schlachten Fridrichs des Grosen”

tn logo tauronTAURON Dystrybucja S.A. informuje, iż w związku z koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjno - remontowych pozbawieni dostaw prądu będą w dniu 1 lipca mieszkańcy wsi Bystrzyca Górna, Burkatów i Makowice. Więcej informacji tutaj.

Harmonogram wywozu śmieci 2021r.

smieci 2021male

Poprzednia nasza strona 2005r.-2014r.

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów